Postcrossing: Kartpostal ve Pul Meraklılarına

Eminim bu yazıyı okuyan birçok kişi postcrossing’i duymuştur. Henüz duymayanlar ve duyup da sistemi deneme fırsatı bulamayanlar için postcrossing.com sitesini tanıtıp, sitenin çalışma şeklini izah edeceğim.

Postcrossing en basit tanımıyla bir kartpostal değişim topluluğudur. Sistemin size rastgele verdiği dünyanın herhangi yerinden bir kişiye kartpostal gönderirsiniz. Karşılık olarak dünyanın herhangi bir yerinden bir başka rastgele kişiden de size kart gelir. Heyecan verici.

postcrossing

213 farklı ülkeden 725 binden fazla üyesi olan bu efsane topluluk, kartpostal ve pul meraklılarının uğrak adresi. Sistem o kadar popüler ki bazı ülkelerin resmi posta servisleri postcrossing için özel pul bile basıyor. (Aşağıdaki linkler yalnızca birkaç örnek.)

https://www.posta.hu/stamps/stamps/new_stamps/postcrossing

http://www.irishstamps.ie/shop/c-243-postcrossing.aspx

https://www.postnl.nl/over-postnl/pers-nieuws/nieuws/2016/maart/nederlandse-bezienswaardigheden-op-postcrossing-postzegels.html?searchResult=position4

Postcrossing’e nasıl üye olurum?

Üyelik tamamen ücretsiz. Siteye yalnızca isim, e-posta adresi, şifre ve adres bilgilerinizi paylaşarak üye olabilirsiniz. Üyelik sayfasına gitmek için buraya tıklayınız.

Herhangi bir ücretli üyelik sistemi yok fakat dilerseniz bağışçı olabilirsiniz. Bağışçı olmanız durumunda size herhangi bir ekstra özellik verilmiyor fakat 10 Euro üzeri bağışlarınızda üye adınızın yanında 1 yıl boyunca bağış yaptığınıza dair bir badge beliriyor.

Sistemde Türkiye’den kayıtlı üye sayısı 11 bin civarında.

Kartpostal gönderme ve alma sistemi nasıl çalışıyor?

Öncelikle ilk kartı siz yollayacaksınız. Bunu bir kenara not edelim.

Siteye kullanıcı adımız ve şifremiz ile giriş yaptıktan sonra send a postcard bağlantısına tıklıyoruz. Sistem size otomatik olarak, dünyanın herhangi bir yerinden kartpostal bekleyen rastgele bir üyenin adresiyle birlikte her gönderi için ayrı bir de Postcard ID (TR-1111111 tarzında bir kod) veriyor. Bu Postcard ID oldukça önemli, gönderdiğiniz kartın üzerinde mutlaka bulunmalı. Bu aşamada sizin kartpostal göndereceğiniz kişiye herhangi bir bildirim gitmiyor. Kartpostalı gönderdiğiniz kişinin kart eline ulaşana kadar kimden ve nereden kart alacağı hakkında hiçbir fikri bulunmuyor.

Kartı gönderdik, bekliyoruz. Bekleme aşamasında kartınız sistemde travelling (seyahat halinde) olarak görünecek. Kartınız alıcısına ulaştıktan sonra alıcı kartın herhangi bir yerine yazmış olduğunuz Postcard ID’yi register a postcard bölümüne girerek kartınızın ulaştığını sisteme bildirecek.Hurray! Şimdi sıra size, siz de gönderdiğiniz karta karşılık rastgele başka birisinden bir gün bir kart alacaksınız. Sizin de aldığınız kartın üzerindeki Postcard ID’yi sisteme girmeniz gerekiyor.

Kulağa biraz karışık gelebilir fakat sistemin işleyişi pratikte oldukça basit.

Gönderdiğim kart ulaşmazsa ne olur?

Gönderdiğiniz kart gönderilmiş olarak sayılmaz. 60 gün içinde ulaşmayan kartlar expired oluyor maalesef. Fakat bu çok karşılaşılan bir durum değil. Ben şu ana kadar 80 civarı kart gönderdim yalnızca 1 tanesi ulaşmadı.

Postcrossing güvenli mi?

Şahsi görüşüm evet, güvenli. Adresinizi yalnızca size kart gönderecek olan kişiler görebilecek. Bunun dışında adres bilginiz diğer kişilere açık değil.

Kaç kartpostal gönderip alabilirim?

İstediğiniz kadar kart gönderebilirsiniz, gönderdiğiniz miktar ile doğru orantılı şekilde de kart alırsınız. Yalnız aynı anda gönderebileceğiniz kart sayısı sınırlı. Bu sınır aşağıdaki gibi:

  • Toplam gönderdiğiniz kart sayısı 0 ile 4 arasında ise, aynı anda en fazla 5 kartınız seyahat halinde olabilir.
  • Toplam gönderdiğiniz kart sayısı 5 ile 14 arasında ise, aynı anda en fazla 6 kartınız seyahat halinde olabilir.
  • Toplam gönderdiğiniz kart sayısı 15 ile 24 arasında ise, aynı anda en fazla 7 kartınız seyahat halinde olabilir.
  • Toplam gönderdiğiniz kart sayısı 25 ile 34 arasında ise, aynı anda en fazla 8 kartınız seyahat halinde olabilir.
  • Toplam gönderdiğiniz kart sayısı 35 ile 49 arasında ise, aynı anda en fazla 9 kartınız seyahat halinde olabilir.
  • Toplam gönderdiğiniz kart sayısı 50 ile 99 arasında ise, aynı anda en fazla 10 kartınız seyahat halinde olabilir.
  • Toplam gönderdiğiniz kart sayısı 100 ile 149 arasında ise, aynı anda en fazla 11 kartınız seyahat halinde olabilir.
  • Toplam gönderdiğiniz kart sayısı 150 ile 199 arasında ise, aynı anda en fazla 12 kartınız seyahat halinde olabilir.
  • … Sonrasında gönderdiğiniz her +50 kart için, +1 seyahat halinde kart hakkınız olur.

Kartpostalı hangi dilde yazmalıyım?

Genelde İngilizce yazılıyor fakat istediğiniz dilde yazabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yok. Hatta kendi dilinizde bir şeyler yazmanız çoğu üyenin hoşuna bile gidecektir.

Kartpostala ne yazabilirim?

Ne isterseniz onu yazabilirsiniz. Kendinizi tanıtabilirsiniz, ailenizi anlatabilirsiniz, bir anınızı paylaşabilirsiniz, yaşadığınız yer hakkında bilgi verebilirsiniz, kart üzerindeki fotoğraf ile ilgili bilgi verebilirsiniz, hobilerinizden bahsedebilirsiniz, gelecek planlarınızı paylaşabilirsiniz, gönderdiğiniz ülke ile ilgili bildiklerinizi yazabilirsiniz vs. Bu konuda da hiçbir kısıtlama yok. Tamamen özgürsünüz.

İstediğim kişi veya ülkeye kart gönderebilir miyim?

Sistemin ana işleyişi buna izin vermiyor. Rastgele kişiden kart alıp, rastgele kişiye kart gönderebiliyorsunuz normalde. Fakat kullanıcılarla direk mesaj yoluyla anlaşarak sistem dışında kartpostal takası yapabilirsiniz. Bir üyenin karşılıklı kartpostal değişimine açık olduğunu profilindeki interested in direct swaps bölümünden görebilirsiniz. Siz de bununla ilgili kendi tercihinizi sisteme girip diğer üyelerin görmesini sağlayabilirsiniz.

Neden böyle bir şeye isteyebilirsiniz? Üyeler gönderdikleri ve aldıkları kartları tarayıp siteye herkese açık şekilde yükleyebiliyor. Beğendiğiniz bir kart olursa kartı gönderen kişi de direct swap ile ilgileniyorsa üyeye direk mesaj gönderip aynı karttan isteyebilirsiniz, siz de ona kendi koleksiyonunuzdan bir kart gönderebilirsiniz.

İstediğim tarzda kartpostal alabilir miyim?

Bu kartı gönderen kişinin inisiyatifinde olan bir durum. Siz profilinize ne tür kartlardan hoşlandığınızı yazabilirsiniz. Beğendiğiniz kartları favorilerinize ekleyerek profilinizde görünmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bunları dikkate almak göndericinin insafına kalmış. Özellikle uzak doğudan çok saçma kartlar gelebiliyor. Şans.

Sonuç olarak Postcrossing..

Çok hoş bir proje, güzel bir hobi. Herkese tavsiye ederim.

Portcrossing ile kartpostal koleksiyonu yapanların ilham verici instagram gönderilerine buradan bakabilir, ekşisözlük’teki postcrossing başlığını buradan inceleyebilir, postcrossing üyelerinin youtube’da paylaştığı koleksiyon videolarını da buradan izleyebilirsiniz.

Kafanıza takılan herhangi bir soru olursa ya da Postcrossing ile alakalı görüş paylaşmak isterseniz aşağıdaki yorum formunu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir